Login to your account

Login *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Stwórz swoje konto

Pola oznaczone * są obowiązkowe..
Imię i nazwisko *
Login *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Antyspam *

  Ambona młodych

  To miejsce czeka na Ciebie! Zarejestruj się i bądź prawdziwym redaktorem :-)
  Stwórz swój profil i umieszczaj na nim artykuły w czterech kategoriach: Oto Ja; Kościół; Świat; Rodzina.
  Podziel się swoim zdaniem z innymi!

  Nie ma świętości bez radości

  ikonadowzrastani_20180710-080341_1

  Święty wcale nie znaczy zasmucony. Święty jest zdolny do życia pełnego radości i do poczucia humoru – pisze do nas papież Franciszek w ostatniej adhortacji apostolskiej „Gaudete et Exsultate".

  Święty jest w stanie zarażać innych pozytywnym i pełnym nadziei duchem. Bycie chrześcijanami jest przecież „radością w Duchu Świętym" (Rz 14, 17) – podkreśla papież.

  Ojciec Święty już w pierwszych słowach dokumentu o powołaniu do świętości w świecie współczesnym pisze o chrześcijańskiej radości. „Cieszcie się i radujcie (Mt 5, 12) mówi Jezus ludziom, którzy są prześladowani lub poniżani ze względu na Jego sprawę" – czytamy w adhortacji. Radość wynika ze świętości, jest jej owocem. Chrześcijańska radość pojawia się sama, kiedy człowiek żyje w sposób święty.

  W tytule adhortacji „Gaudete et Exsultate" czyli „Cieszcie się i radujcie" Ojciec Święty przypomina słowa z czasów pierwszych chrześcijan. Święty Paweł wzywał do radości. „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!" – prosił w liście do Filipian (Flp 4, 4).

  Papież pisze m.in. o tym, że każdy z nas jest powołany do świętości. Na tej drodze wspierają nas zarówno ci, którzy są już święci, jak i ci, których nazywa „świętymi z sąsiedztwa". To ci wszyscy, którzy żyjąc obok nas, są znakiem obecności Boga. Może to być nasza babcia, brat czy siostra albo znajomy. Czasami spotykamy osoby, z którymi chce się przebywać. Są radosne i pełne pokoju. Nie narzucają swojego towarzystwa, ale ich obecność sprawia, że po prostu każdy czuje się dobrze. To może być znakiem świętości.

  Często boimy się być święci, boimy się powierzyć nasze życie Bogu i Mu zaufać. Boimy się, że coś stracimy, że wierność Bogu pozbawi nas pełni życia. Paradoksalnie jednak to właśnie ten strach odbiera nam radość. Dlatego Franciszek zachęca: „Nie bój się świętości. Nie odbierze ci ona sił, życia ani radości. Wręcz przeciwnie". Papież dodaje, że uświęcanie się ożywia nas i czyni nas bardziej ludzkimi. Zachęca też do dawania świadectwa w naszym codziennym życiu. Wszędzie tam, gdzie znajdujemy się w danym momencie.

  Oczywiście nie jest tak, że człowiek, który chce być święty, nie ma żadnych wad czy ograniczeń. Dlatego nie powinniśmy oceniać, kto zostanie świętym, a kto nie. Bóg jest przecież – jak pisze Franciszek – tajemniczo obecny w życiu każdej osoby. Święty nie martwi się jednak zbytnio swoimi słabościami i ograniczeniami, i nie chodzi smutny z ich powodu. Natomiast potrafi przyjąć swoją słabość, uśmiechnąć się do niej, podnieść się i iść dalej. Chrystus widzi, że upadamy i widzi, że się podnosimy, zna nasz ból z powodu upadków i pragnienie doskonalenia się, dlatego po każdym podniesieniu się daje nam łaskę, a ta, jeśli ją tylko przyjmiemy, umacnia nas i stopniowo przemienia.

  Jeśli mamy problemy i upadki, idziemy do spowiedzi, aby zło nie ukradło nam radości. „Trzeba pomyśleć, że wszyscy jesteśmy armią rozgrzeszonych. Na każdego z nas spojrzano z Bożym współczuciem" – czytamy w adhortacji. Franciszek podkreśla też, że w związku z tym my też powinniśmy patrzeć z miłością i miłosierdziem na innych ludzi. „Miłosierne postrzeganie i działanie jest świętością" – pisze.

  Ojciec Święty daje nam konkretne wskazówki, jak być świętym, a w konsekwencji szczęśliwym. Najprostsze z nich to błogosławieństwa ewangeliczne, które definiują cechy osoby świętej. „Słowo 'szczęśliwy' lub 'błogosławiony' staje się synonimem słowa 'święty', ponieważ wyraża, że osoba, która jest wierna Bogu i żyje Jego słowem, osiąga prawdziwe szczęście, dając siebie w darze" – pisze Papież.

  Ojciec Święty za szczególnie ważne cechy świętego uważa: znoszenie, cierpliwość i łagodność; radość i poczucie humoru oraz śmiałość i zapał. Podkreśla też jak pomocne jest w drodze do świętości trwanie we wspólnocie z innymi ludźmi oraz dbanie o „drobne szczegóły miłości" czyli słowa: „proszę, dziękuję, przepraszam" czy też wzajemną troskę o siebie. Z tego wszystkiego wypływa szczęście i radość dla nas samych, ale i dla wszystkich wokół.

  Droga do świętości to nieustanna walka – papież tego nie ukrywa. Pisze, że zło jest obecne w świecie i realnie działa, dlatego należy zachować czujność. Jednak jeżeli jesteśmy blisko Boga, przetrwamy czas próby i pozostaniemy radośni. „Istnieją chwile trudne, czasy krzyża, ale nic nie może zniszczyć tej nadprzyrodzonej radości [...] Jest ona pewnością wewnętrzną, pogodą ducha pełną nadziei, dającą zadowolenie duchowe, niemożliwe do zrozumienia według kryteriów świata" – czytamy w adhortacji.

  Najlepszym przykładem chrześcijańskiej radości jest oczywiście Maryja, która śpiewała: „Raduje się duch mój" (Łk 1, 47). Ona, jak pisze Franciszek, „jest Świętą pośród świętych, najbardziej błogosławionąˮ. Dlatego zachęcam każdego, by prosić o Jej wstawiennictwo, zwłaszcza kiedy jesteśmy smutni. Szczególnie wtedy prośmy Boga, byśmy umieli jak Maryja, być wdzięcznymi za Jego dary i byśmy umieli cieszyć się z radości innych.

  Zapraszam wszystkich do codziennego przypominania sobie i radosnego realizowania słów z papieskiej adhortacji: „Prośmy, aby Duch Święty napełnił nas mocnym pragnieniem bycia świętymi dla większej chwały Bożej i wspierajmy się nawzajem w tym zamiarze. W ten sposób będziemy mieli udział w szczęściu, którego świat nie może nam odebraćˮ.  ks. Paweł Rytel-Andrianik

  Tekst pochodzi z numeru wakacyjnego "Wzrastania"

  https://gotow.pl/glowna/77-wzrastanie-lipiec-sierpien-2018.html?search_query=wzrastanie&results=10

  Oceń ten wpis:
  Papież uśmiechu
  Świętość dla wszystkich. Bez limitu!

  Related Posts

   

  Komentarze

  Brak komentarzy
  Already Registered? Login Here
  Gość
  czwartek, 21, marzec 2019
  If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.